Matchen börjar i högsta fart med lite slarvigt spel och mycket kamp. Två nervösa lag som förde ett ställningskrig och det första målet kändes viktigt. Spelet böljar fram och tillbaka.
Avsluten avlöser varandra men det är ganska få skott som faktiskt når fram till mål, då båda lag bestämt sig för att ligga hårt på sina motståndare och täcka skotten. Något båda lag gör med framgång.
Spelet fortsätter på detta sätt hela perioden och inte förrän 14:02 in i perioden kommer första målet. Vi tar ledning med 0-1 genom ett distansskott.
Andra perioden 1-4:
Våra första fem minuter i andra perioden får vi press på Malmö och skapar ett antal lägen. 03:55 in i perioden får vi också utdelning på en retur och vi utökar vår ledning med 0-2. Bara en minut efter lägger vi en långboll på vår forward som sätter den på halvvolley. Ledning med 0-3 med 5:02 på klockan.
Bara sekunder efter 0-3 (05:18) svarar dock Malmö och de får även tillbaka energin de hade i första perioden efter detta målet. Återigen blir det en matchbild som böljar fram och tillbaka.
Det bjuds på väldigt fin innebandy i andra perioden.
10:14 in i perioden får vi med lite tur in en slumpboll bakom Malmös målvakt och vi utökar vår ledning till 1-4, vilket perioden också slutar.
Tredje perioden 3-5:
Malmö startar sista perioden bra och får press på oss. de reducerar vår ledning till 2-4 01:25 in i perioden. Det blir ställningskrig i tredje perioden där vi försöker ha mycket boll. Vi lyckas delvis med detta och mitt i perioden drar Malmö på sig en utvisning för låsning av klubba. Vi visar upp ett fint powerplay spel i vår nykomponerade powerplay uppställning. Fint passningspel leder fram till en friställd skytt som sätter 2-5 med 08:01 på klockan.
Malmö krigar på och trycker in 3-5 bara minuten senare (09:28). De tar time out och plockar målvakten för att försöka få till något mål till. Men vi försvarar oss bra och fortsätter ha mycket boll och spelar bra fysiskt spel där vi håller Malmöspelarna längs sargerna.
Matchen slutar med vinst för oss med 3-5 efter en tuff kamp mot våra vänner i Malmö FBC.
En stor eloge till alla killarna i båda lagen för en bra kamp och fint innebandyspel.
En eloge även till domaren som redde ut matchen med bravur trots att hans domarkollega fastnat i Skånetrafikens kaos.
Även stort tack till föräldrar och syskon för fint stöd!