Det skulle bli en tillknäppt match ed bra försvarspel när IK Stanstad var på besök i KiIllebäckshallen denna söndagseftermiddagen. En välspelad match som var väldigt spännande att bevittna.
Första perioden (0-0):
Matchen började med böljande spel där försvarspelet från båda lag gjorde att de klara målchanserna inte blev särskilt många. Båda lagen var noga i sitt spel och det blev mest ett ställningskrig. Vi upptäckte ganska snabbt att våra gäster spelade högt med sina forwards och försökte sätta press på våra backar. Vi hittade vägar att spela oss ur denna pressen på ett bra sätt.
Andra perioden (1-0):
Andra perioden såg ut som den första med ett undantag som vara att vi hade mer boll än Stanstad.
Stanstad i sin tur försvarade sig bra med en låg box så vi hade svårt att hitta in till vår center vilket vanligtvis är vägvinnande. Vi hittade vår höga press på ett bättre sätt i andra perioden och satte Stanstads backar under hård press. Det ledde till en del målchanser som dock räddades.
I slutet på perioden spelade vi hem till backarna som kunde komma till avslut då vi inte hittade spelen in i mitten.
13:35 in i andra perioden kommer också 1-0 på ett backskott när våra forwards täcker målvakten.
Resultatet står sig perioden ut och vi går till paus med ledning.
Tredje perioden (4-0):
Tredje perioden och det var dags att stänga matchen.
Redan 1:32 går vår forward loss och kan sätta 2-0.
Matchbilden fortsätter som innan, vi har mycket boll men Stanstad försvarar sig bra och kommer upp i kontringar som stundtals blir ganska farliga. Vårt försvarspel är också bra så det leder inte till några mål.
10:54 in i sista perioden leder vår höga press till ett slarvigt uppspel som vi bryter mitt i slottet och kan ta ledning med 3-0, ett förlösande mål sett med IBK Lund ögon. 11:19 går nästa forward loss och stänger matchen genom att sätta
4-0 bakom motståndarmålvakten. Matchen slutar 4-0.
En väldigt kul match att spela.
Vi fick kämpa från början till slut. Även om vi hade mycket boll gjorde Stanstad ett riktigt bar försvarsarbete och kom i giftiga kontringar som lyckades avvärja. En riktig kämpainsats där lagmaskinen blir avgörande.
Bra jobbat!!
/Jimmy